FAQ  •  Zarejestruj  •  Zaloguj

[MASTER] Szczecin - dyskusje o fpa

<<

Simon99

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post piątek, 30 marca 2018, 12:34

Re: [MASTER] Szczecin - dyskusje o fpa

Karpiu napisał(a):To ja tylko zaproponuje ze swojej strony skoro tak gadamy o FPA na turniejach przenieśmy temat do jakiegoś ogólnego wątku by wypracowac jakies rozwiazanie na przyszły rok i zrobmy temat osobny temat gdzie bedziemy gadac o promocji WM-ki na innych imprezach.

Jestem za przeniesieniem tematu do innej sekcji forum. Jeżeli chodzi o wypracowanie jakiegoś rozwiązania to na chwilę obecną imo trzeba zebrać dane na temat tego jak dane rozwiązanie się zachowuje. Najlepiej jest po prostu przeprowadzić ankietę na ten temat po rozegranym turnieju by gracze mogli się wypowiedzieć co im w tym formacie pasuje lub nie. Teraz to jest dyskusja w której dwie skrajnie nastawione do pomysłu strony przerzucają się argumentami, a większość osób wyrażających swoje uczestnictwo nie wypowiedziała się w tym temacie.
Proud member of :
"Może i nie jesteśmy najpotężniejsi, ale za to gramy na remis"

PP Judge od 14.03.2017
<<

yaro

Frakcja: Skorne

Post piątek, 30 marca 2018, 14:48

Juz rozmawialismy o tym prywatnie z Fryta i zostana podjete kroki jak promowac fpa. Idealnie byloby znalezc rozwiazanie ktore zadowoli wszystkich, zobaczymy co sie uda zrobic. Mysle ze potrzeba by obie strony zrozumialy zastrzezenia drugiej grupy
Herudaio napisał(a):Nobody expects the Iosian inquisition!

0-6(1) > 10-7(3) ?
<<

Karpiu

Frakcja: Khador

Post piątek, 30 marca 2018, 20:17

yaro napisał(a):Juz rozmawialismy o tym prywatnie z Fryta i zostana podjete kroki jak promowac fpa. Idealnie byloby znalezc rozwiazanie ktore zadowoli wszystkich, zobaczymy co sie uda zrobic. Mysle ze potrzeba by obie strony zrozumialy zastrzezenia drugiej grupy

Prawidlowo.
Mozna przetestowac w tym sezonie kilka rozwiazan i na localach i masterach i porownac wnioski miedzy osrodkami.

Zostaje promocja WM-ki jako WM-ki ale to dyskusja do innego tematu.
<<

Śliski

Frakcja: Legion of Everblight

Post sobota, 31 marca 2018, 09:55

Nie udalo mi sie przebrnac przez wszystkie posty, ale:
-nie widze nic dziwnego w tym, ze jesli ktos miesza kwestie modelarskie z wynikami turnieju, to inni sie burza, wchodzac w ten system chyba sporo osob przywiazuje glowna uwage do grania, niz calej reszty,
-mowienie, ze wymagane FPA lepsze, a potem, ze nikt nikogo za niepomalowany model nie wyrzuca i wszyscy sa traktowani rowno, to jakas kpina. Jesli ktos widzi wymog FPA, pomaluje i potem gra z nie do konca pomalowana armia, to nie jest on traktowany na rowni z innymi,
-ta gra cena i jakoscia modeli nie zacheca. Wygladem terenow tez nie. Wymog FPA naprawde niewiele zmieni w kwestii wizualnego odbioru,
-ja tam bardziej pamietam 3 kolory z battla (podklad, wash i rant podstawki), niz super pomalowane armie, ale to dlatego, ze super pomalowane armie sa w kazdej grze, a 3 kolory byly tylko w battlu.
<<

tadeuszcz1

Post sobota, 31 marca 2018, 16:02

To ja dorzucę coś od siebie:
Malowanie, malowaniem. Już też coraz słabiej maluję swoją armię.
Ale najważniejsze, jest wyznaczyć absolutne minimum wyglądu armii na danym Turnieju i trzymać się tego. I absolutnie zabronić łamać te zasady.
Jak figurki maja być sklejone i bez proksów - to takie mają być
Jak chcemy turniej FPA - to ma być turniej FPA.
P.S. W obu wypadkach, najbardziej mnie irytuje, kiedy rozpiski zgłoszone, opublikowane i na dzień przed turniejem Ktoś ogłasza wielką chęć pożyczyć OGROMNĄ ILOŚĆ figurek i jeszcze dopytuje o proksy bo nie może zdobyć właściwych.
<<

Karpiu

Post sobota, 31 marca 2018, 21:55

tadeuszcz1 napisał(a):P.S. W obu wypadkach, najbardziej mnie irytuje, kiedy rozpiski zgłoszone, opublikowane i na dzień przed turniejem Ktoś ogłasza wielką chęć pożyczyć OGROMNĄ ILOŚĆ figurek i jeszcze dopytuje o proksy bo nie może zdobyć właściwych.

Tadzik wiem do czego sie odnosisz jednak jesli to beda pomalowane modele to nie ma sie do czego przyczepic. ( wazne FPA ) szkoda ze to nie bedzie wygladac za dobrze na stole.
<<

Fryta

Post sobota, 31 marca 2018, 23:02

Śliski napisał(a):-ta gra cena i jakoscia modeli nie zacheca. Wygladem terenow tez nie. Wymog FPA naprawde niewiele zmieni w kwestii wizualnego odbioru.

Nie do konca sie zgodze, lepiej oglada sie taka bitwe:
https://youtu.be/7TIUQ6gsYv4

Czy taka?
https://youtu.be/3Iyw4yKs5Ig

Latwiej zainteresowac nowych graczy Wg mnie jesli tereny sa ladne a armie pomalowane.

W szkole w ktorej robimy turnieje, ludzie postronni nie zwiazani z hobby, w zeszlym roku mowili ze jednak poprzednie turnieje FOW wygldaly bardziej imponujaco, bo makiety byly ladne a armie wszystkie pomalowane.
<<

Śliski

Frakcja: Legion of Everblight

Post niedziela, 1 kwietnia 2018, 20:40

I mieli racje, strona wizualna, to nie to czym broni WMka swojej pozycji na rynku.
Co do filmikow, to wole pierwszy, bo lepiej widze co sie dzieje na stole i to jego ogladnalbym w pierwszej kolejnosci, mimo ze drugi ladniejszy.
<<

QcDWG

Frakcja: Cygnar

Post niedziela, 1 kwietnia 2018, 20:43

No co by nie gadać, jakość modeli odstaje to zasady są focus pointem PP. Mogliby o tym pamietać i robic tansze modele nawet jeżeli na poziomie nizszym niz inni :P
Super gra k***
<<

Fryta

Post niedziela, 1 kwietnia 2018, 22:24

Śliski napisał(a):I mieli racje, strona wizualna, to nie to czym broni WMka swojej pozycji na rynku.
Co do filmikow, to wole pierwszy, bo lepiej widze co sie dzieje na stole i to jego ogladnalbym w pierwszej kolejnosci, mimo ze drugi ladniejszy.

To stwierdzenie ma sie nijak do tego ze pomalowane armie z fajnymi terenami bardziej zachecaja potencjalnych graczy. Mnie tez WMH zachecila scena turniejowa i zasady, ale czy to znaczy ze zakladamy ze w zwiazku z tym gramy metalem na słabych terenach? To wygodne ale nie rozwija hobby. Widziales stream PP jakikolwiek? Mowia tam duzo jakie super sa zasady? Czy raczej prezetuja ladnie pomalowane modele na ladnych terenach?
<<

Karpiu

Post poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 10:56

Fryta. Tak dla porownania jeszcze dorzuce tutaj stream Magicowy.

https://www.youtube.com/watch?v=Fnj_QMaszmU

Tak zdaje sobie sprawę ze ci goście juz z tego żyją ale chciałbym w WM-ce zobaczyc cos podobnego. Jak narazie najczytelniejszymi streamami dla mnie byly Streamy i battle reaporty Wargamer Girl i Guilera Games. Sa pomalowane modele sa tez pomalowane tereny i widac dokładnie co sie dzieje na stole i jest to czytelnie pokazane.

Tak czy owak lecimy juz offtopoem a mielismy mówić o wymogach FPA a nie o naszych upodobaniach estetycznych.
<<

Fryta

Post poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 15:16

Wszystko zbiega sie do pogodzenia wygladu z czasem na postprodukcje. Jak ktos oglada video z blizszej perspektywy czy moje z dalszej perspektywy i tak bedzie wiedzial o co chodzi bo w koncu gracze mowia co sie dzieje.

Zrobienie postprodukcji i nagrywania z wielu kontow to czas ktorego ja nie mam a chcialbym ;)
<<

DaGreenBoy

Frakcja: Trollbloods

Post poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 21:36

Z nagrywaniem Fryta robi dobrą robotę :)
Jednak ja nie jestem w stanie oglądać turniejowych gier bo za dużo mnie to wysiłku kosztuje.
Gry w gronie 1na 1 są już przyjemniejsze. Nie da sie ukryc że Wargamer girl is the best :)

co do FPA jeśli Fryta , Yaro i ktokolwiek robi coś by wiecej było pacynek pomalowanych to +
Nie mnie oceniać czy to +1 jest zlym pomyslem jeli chcemy osiągnąć FPA , według mnie jak pisałem wcześniej tylko malowanie/lub jego brak nie powinno mieć wpływu na zasady gry :)
Trollbloods : The Best Faction.
Khador: Only jack-heavy lists.
Chętnie zagram na małe punkty.
<<

Shonsu

Post wtorek, 3 kwietnia 2018, 07:14

Sorry nie sledzilem całości ale dyskusja chyba była zaledwie dwa lata temu kiedy organizatorzy zrezygnowali z fpa. Temat szybko wrócił. :)

Argumenty przeciw FPA:

1. FPA jest wyłącznie oceną zasobności portfela lub wolnego czasu więc nie powinno być mieszane z oceną skilla, czyli grą. Fryta jeśli chcesz nagrodzić FPA - ze składek niech będą fajne nagrody w konkursie best painted (np. za 5 miejsc, żeby kilka osób się załapało).

2. Wpływ na nowych graczy jest żaden a raczej negatywny. Opóźnia się tylko moment wejścia początkującego na główną scenę turniejową - trudno to nazwać zaletą. Ci którzy jeszcze nie grają w WM raczej nie śledzą z zapartym tchem naszych masterow a ci którzy już zaczeli i chcą zagrać na masterze muszą szybko malować rozpe złożoną zwykle na ślepo zamiast spokojnie sobie najpierw potestować w warunkach turniejowych.

Jak byłem początkującym w różnych systemach to zaletą była dla mnie możliwość chodzenia na mastery z tym co mam, zanim jeszcze zabrałem się za malowanie.

Możesz powiedzieć "ale przecież nie ma zakazu tylko bonus". Dla mnie nierówne zasady walki z powodu niepomalowanej figurki eliminują dany turniej, nawet gdybym go miał pod nosem w Wawie. Myślę że wiele woli żeby gra rozstrzygała się wyłącznie na stole. A ewentualny poczatkujący też nie powinien zaczynać przygody z masterem od tego, że długoletni gracze mają w grze z nim jakiś bonus z nikąd.

3. Fpa sprzyja armiom maznietym po łebkach. Nie z lenistwa czy braku umiejętność - wiemy jak czesto zmieniają się nam koncepcje rozpy przed masterem i mało kto ma możliwość domalowywania czegoś porządnie w ostatniej chwili.

4. Fajnie jest pograć tym czym się chce a nie tym co akurat ma się pomalowane. Ja np. pomalowałem w całości Khador ale Cryxu jeszcze długo nie pomaluję a chciałbym go testować na wszelkich turniejach na równych zasadach. Myślę że sporo osób nie lubi być "ograniczana" tego typu wymogami.
<<

Fryta

Post wtorek, 3 kwietnia 2018, 19:00

Szonsu, przeciez ty do Szczecina nie przyjezdzasz, ten bonus Ciebie nie dotyczy chyba w takim przypadku?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje o WM&H