FAQ  •  Zarejestruj  •  Zaloguj

MAgnesowanie figurek

<<

Markow

Frakcja: Cricle Orboros

Post piątek, 3 marca 2017, 00:23

Re: MAgnesowanie figurek

Encaitar napisał(a):Magnesy się daje jakie pasują. Ile potrzeba siły, rozmiar itp. To już samemu trzeba stwierdzić. Magnesy można najtaniej wziąć z allegro, ale w sklepach modelarskich/figurkowych też czasem są, np. w Vanaheimie jest zawsze zapas. Niczym się nie będą różnić i producent nie ma znaczenia.

Niby tak, ale ci co stale magnesują raczej wiedzą, jakiej wysokości i średnicy magnes wystarcza na skuteczne przyczepienie modelu do metalowej tacki - o to pytałem, bo nigdy nie magnesowałem i nie wiem jakie pasują, oraz jakie są najbardziej uniwersalne (rozmiarowo).
Modelarskie sklepy z miejsca odrzuciłem, bo za drogo. :D Wole szukać u dystrybutorów.

o sile magnesu tez prawda, ale raczej wolę przyjąć, że w wielu przypadkach to może być lekki pic na wode.
<<

Encaitar

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post piątek, 3 marca 2017, 00:54

Ja używam walca 6x2 mm dla metalowych modeli piechoty i 5x2 dla plastików. Wszystko inne to już idzie indywidualnie. Nie może być też za dużo magnesów bo figurki będą z czasem urywać się od podstawek. Metalowe heavy to jest przykładowo problem.
<<

Ice-T

Press Ganger

Post piątek, 3 marca 2017, 08:00

najważniejsze jest to żeby magnes był na tyle wysokiaby po wklejeniu w podstawkę stykał się z blachą bezpośrednio a nie odstawał (siła magnesu nie ma takiego znaczenia)
zmagnesowałem napweno ponad 1000 modeli i kiedys to rozkminiałem ze dając 5magnesów 2mm wysokie do duzej podstawki nie trzymią tak jak 1 3mm wysoki bo była róznica 1mmmiędzy magnesem a podstawką...

Przed zmagnesowaniem musisz naciać powierzchnie nożykiem w kształcie Xów tak aby była poszarpana a nie gładka, do klejenia tylko poxipol szary, inne kleje odpadaja z czasem.

30mm podstawki wysokość magnesu 2,5mm (ja używam kwadratów o boku 5 lub 6mm x 2,5mm wysokie) wystarczy 1
40mm podstawki wysokość magnesu 2mm (walce 5mm średnicy x 2mm wysokie dlatego ze moge w żywicznych podstawkach nawiercić otwór fi5mm i wkleić magnes na ciasno) do metali 2 do plastików 1
50mm podstawki wysokość magnesu 3mm (prostokąty o wymiarach 5x8 bok ścianki i wysokości 3mm) do metali 2 do plastików 1

Encaitar napisał(a): Metalowe heavy to jest przykładowo problem.

Bo masz za niskie magnesy i nie stykaja do blachy ;) używajac odpowiednich mgnesów modele nie odpadaja kiedyś pokazywałem filmik bo nikt nie chciał uwierzyć ze ciezkie modele trzymaja i pokazałem na przykładzie metalowego gladiatora przyklejonego na 2 magnesach ze machajac płytką metalową nie odpadł.
<<

Encaitar

Frakcja: Protectorate of Menoth

Post piątek, 3 marca 2017, 10:12

Oj, Ice, nie ucz ojca dzieci robić ;) Oczywiście, że magnesy zawsze wklejam tak żeby powierzchnia była na styk z blachą. Robię to tak, że pod magnes daję jakiś karton, tekturę, czasem cieniutką kartkę w zależności od podstawki. PP ma ze trzy wzory podstawki 30 mm z różnych czasów i w ten sposób dobieram wysokość. Dodatkowo papier między plastikiem podstawki i magnesem daje lepsze połączenie niż sam magnes z plastikiem. Obywa się bez nacinania wtedy. Ja zawsze jeszcze oklejam magnes green stuffem wkoło dla wytrzymałości. Z ciężkimi modelami problem jest nie taki, że odpadną od blachy tylko przy odpowiedniej ilości magnesów odpadną z czasem od podstawki. Trzeba naprawdę dobrze przytwierdzić model do podstawki, a czasem nie jest to takie proste bo nóżki ma liche, albo dziwna pozę.

Co do wysokości magnesu to prawda. Im grubszy tym lepiej utrzyma. Tyczy się to tak samo grubości blachy gdyby się ktoś zastanawiał. Do grubszej mocniej przyciągnie.

pozdrowienia
Poprzednia strona

Powrót do Tutoriale i poradniki