[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
WARMACHINA • Zobacz temat - Podkłady
FAQ  •  Zarejestruj  •  Zaloguj

Podkłady

<<

MichelBlade

Avatar użytkownika

Posty: 391

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 12:15

Frakcja: Khador

Post piątek, 28 czerwca 2013, 20:58

Podkłady

Szalom!

właśnie skończył mi się mój (#nikogoto) i muszę zamówić kolejny. Ta niespodziewana sytuacja skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym czy aby na pewno chcę znowu kupować to samo czy może wypróbować coś nowego. A potem to już w ogóle cała masa innych myśli mnie naszła, więc założyłem ten wątek.

Kolor podkładu.
Zawsze (odkąd w ogóle zacząłem używać podkładu podczas malowania modeli - tak kiedyś tego w ogóle nie robiłem) używałem czarnego podkładu. Jednolity, neutralny kolor, który mocno kryje. Doskonale ujednolica model, który w moim przypadku przeważnie łączy w sobie metal, plastik/żywicę i pewną zieloną masę modelarską. Nie ważne co to była za jednostka, , , , podkład był czarny.

Okazuje się jednak, że używają różnych kolorów. Pytanie dlaczego?

Wiem, że część robi to z lenistwa: jak masz do pomalowania to możesz chcieć użyć zielonego podkładu. Na szczęście i nie wymagają wiader jednakowych modeli, ale dalej kuszące jest zaoszczędzić w ten sposób trochę czasu. Na co trzeba uważać używając kolorowych podkładów? Jakie są tego wady?

Słyszałem, że niektórzy stosują biały podkład, dla modeli które mają mieć żywsze kolory? Prawda to? W jakich przypadkach warto użyć białego?

Dzisiaj tknęło mnie natomiast, że może najlepszy byłby szary podkład. Zupełnie neutralny, wyśrodkowany, powinien pozwolić na swobodne malowanie i precyzyjną kontrolę nad kolorem. Nie zweryfikowałem jeszcze. Korzysta ktoś z szarego? Dlaczego?

Grając ostatnio ze znajomym z pracy miałem okazję przyjrzeć się jego jeszcze nie dokończonym modelom. On używa dwóch podkładów: czarnego "od dołu" i szarego "z góry". Uzyskuje w ten sposób teoretycznie coś co określiłbym jako . Nie wiem w sumie czy to działa. Stosował może ktoś taką sztuczkę?

Producenci.
Na rynku można dostać całą masę przeróżnej marki podkładów w sprayu. Począwszy od farb zupełnie nieprzeznaczonych do malowania modeli (te odradzam, potrafią wyżerać plastik, lub być dużo gęstsze i zakrywać detale), poprzez zabójczo drogie produkty od . Z czego Wy korzystacie? Macie jakieś doświadczenia z ? Czy zdarzyło się, że zawiedliście się totalnie na produktach jakiejś firmy?

I na koniec nieco offtopic: areograf.
Domyślam się, że podkład można też kłaść areografem. Jak bardzo jest to doskonały pomysł?

Fajnie by było zebrać tutaj nieco wiedzy na ten temat co by inni początkujący malarze mogli się szybką uczyć widzą bardziej doświadczonych ;)

Pozdrawiam
<<

Dzuki

Avatar użytkownika

Posty: 1604

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 18:23

Frakcja: Convergence of Cyriss

Post piątek, 28 czerwca 2013, 22:40

Re: Podkłady

Ja używam aktualnie podkładu Army Paintera "bone" jest lekko beżowy. Kolory właściwie wychodzą jakby ton jaśniejszy i rzeczywiście jakby żywsze. Lepiej to jakoś na stole wygląda niż ciemne :)
Proud member of :
"Może i nie jesteśmy najpotężniejsi, ale za to gramy na remis"
<<

Śliski

Avatar użytkownika

Posty: 2502

Dołączył(a): niedziela, 26 maja 2013, 23:29

Lokalizacja: Kraków

Frakcja: Legion of Everblight

Post piątek, 28 czerwca 2013, 23:32

Re: Podkłady

Ja preferuję biały podkład, ponieważ nie ważne jaki jest kolor końcowy, ładnie kryją mi layery i nie muszę malować bazowymi kolorami kilka razy.Ewentualnie,jeśli chcę uzyskać ciemniejsze kolory, to podkładuję na szaro. Jeśli spora część modelu jest jednego koloru, podkładuję w tym kolorze. Podkłady Citadel uważam za dobre, kolorowy podkład army paintera jest bardzo dobry, malowałem na nim armię tyranidów i było to bardzo wygodne. Ostatnio część modeli podkładowałem layerem z aerografu i też wyszło bardzo dobrze, aerografem dokładniej się kładzie podkład niż z puszki.
<<

bonk

Avatar użytkownika

Posty: 805

Dołączył(a): czwartek, 11 kwietnia 2013, 22:13

Lokalizacja: Wawa/Lubartów

Frakcja: Legion of Everblight

Post sobota, 29 czerwca 2013, 02:05

Re: Podkłady

No dobrze, to teraz trochę "mondrości" wyniesionych z wieloletniego doświadczenia w modelarstwie i malowaniu pacynek.

Zacznijmy może od koloru podkładu:

Czarny jest najczęstszym wyborem. Praca na nim jest przyjemna, nie ma problemu z elementami, które nie zostały gdzieś niedomalowane. Metaliki wyglądają lepiej. I właściwie tutaj kończą się jego zalety. Kolory takie jak żółty czy czerwony to katorga. Uważam, że jest to wybór dla osób początkujących bądź chcących uzyskać modele "realistyczne", które będą wyglądały jak po przejściu faktycznej wojny. Jeśli oczekujemy efektów, które przyciągną wzrok przechodniów bądź mają kontrastować z szaro-burymi stołami polecam sięgnąć po biały podkład.

Biały jest tym po co sięgam najczęściej (jak ktoś zobaczy mój powstający obecnie legion zrozumie ;) ). Wszystkie kolory wychodzą na nim bardzo "soczyście". Przejścia są żywe, kolory na kolejnych elementach wyraźnie ze sobą kontrastują. Z malowaniem metalików wbrew obiegowym opiniom nie mam problemów. Czasami, zależnie od oczekiwanego efektu, można odpowiednie powierzchnie pokryć czarnym przed wykonaniem "stali". Zależy to w 100% od tego co chcemy osiągnąć. Jak już wcześniej wspominałem obecnie na białym podkładzie maluję niemal wszystko. Nie zauważyłem problemów z niedomalowanymi powierzchniami, ale jest to wynikiem specyficznej techniki malowania (której nie używam przy pracy z czarnym podkładem). Mianowicie po nałożeniu farby podkładowej (białej) pokrywam wszystkie powierzchnie i elementy kolorami bazowymi, a dopiero potem zaczynam rozjaśniać itp. Nie musimy się wtedy martwić o wystające nie wiadomo skąd białe plamy :) Osobiście polecam spróbować!

Szary nie jest używamy przeze mnie jakoś szczególnie często kolorem. Jak wskazuje logika jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy czarnym a białym i takie też są efekty. Kolory są nieco żywsze, ale nie aż tak jak mogłyby być. Wydaje się być to niezły wybór dla osoby niezdecydowanej ;) Niemniej sugerowałbym określić to, czy chcemy aby po naszym blacie biegały cukiereczki czy też utyrani bitwą mordercy i na tej podstawie wybrać biały lub czarny.

Kolorowy podkład stosuję, jeśli zamierzam malować jakieś modele o monotonnej kolorystyce (Space Marines) pędzlem. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na czasie i ułatwić sobie robotę. Wadą takiego rozwiązania jest to, iż taki nietypowy podkład wyraźnie zmienia kolor innych elementów. Dlatego jeśli decydujemy się na użycie jakiegoś "ekstrawaganckiego" koloru podkładu należy go używać na wszystkie modele w armii, aby utrzymać spójność. Rozwiązanie dobre dla leniwych ;)

Teraz poruszymy ciekawą kwestię pre-shadingu, czyli układania źródła światła na modelu przed jego właściwym malowaniem. Rozwiązanie to jest niezwykle istotne i przydatne przy malowaniu aerografem. Dzięki temu położony kolor bazowy jest od razu wycieniowany i czeka nas o wiele mniej pracy przed jego finalną obróbką. Dodatkowo model przestaje być taki "płaski". Działanie to traci troszkę na znaczeniu jeśli malujemy figurkę pędzlem (nakładana przez nas warstwa farby jest znacznie grubsza i kolor podkładu mniej rzutuje na finalny efekt). Niemniej jest to pomocne przy wyciągnięciu szczegółów i pomaga ustalić kierunek cieniowania danych elementów.

Jak to robimy? Na przygotowany model w czarnym podkładzie nakładamy od góry białą farbę w spray'u bądź też aerografem (to rozwiązanie jest bardziej czasochłonne, ale zdecydowanie zwiększa precyzję działania). Jeśli malujemy mały model wystarczą te dwie barwy. Jeśli natomiast właśnie przygotowujemy do malowania kolosala warto poświęcić nad tym tematem dłuższą chwilę i pomiędzy czarnym a białym położyć 1-3 warstw barw szarych, aby przejścia nie były zbyt drastyczne. Ten wariant jest nierealny do wykonania przy użyciu farby w spray'u (chyba, że ktoś ma kosmicznego skilla w jego używaniu, którego nie posiadam). Ogólnie rzecz biorąc przy małych modelach jest to pomocne, przy dużych, malowanych aero- konieczność.

Jeśli chodzi o producentów lakieru. Na początku wychodziłem z założenia, że nie ma sensu przepłacać za markowe produkty takie jak "Citadel". Było tak do czasu póki ich nie spróbowałem ;) Warstwa farby jest cieńsza, nasze kolejne ruchy pędzla są ochoczo przenoszone na model co nie zawsze było łatwe w przypadku farby "z marketu". Często na puszce widniał napis "mat", a finalnie otrzymywaliśmy satynowe wykończenie co niemal uniemożliwia dalszą pracę. Takich sytuacji nie uświadczymy w przypadku farb dedykowanych dla figurkowych malarzy. Dodatkowo mam wrażenie, że podkład wykonany przy ich użyciu trzyma się lepiej figurek, niezależnie od materiału (bardzo ważne jest właściwe odtłuszczenie modeli przed podkładowaniem). Jeśli o mnie chodzi używam podkładów "Citadel" do wszystkich swoich modeli (ewentualny pre-shading robię aerografem przy użyciu farb Vallejo Air), farbę "marketową" stosuję do podstawek, makiet i tym podobnych zadań specjalnych.
Odnośnie pytania o nakładanie podkładu aerografem. Kiedyś próbowałem robić to przy użyciu czarnej farby Pactra (ich mat jest naprawdę cudownie matowy!). Niestety taka warstwa dużo gorzej trzymała się modelu niż miało to miejsce w przypadku podkładu z puszki. Na modelach o wiele szybciej pojawiały się odpryski (szczególnie tych metalowych) . Farb dedykowanych do tego zadania nie miałem jeszcze przyjemności przetestować, niemniej znajomi modelarze używają i sobie chwalą. W pracach przygotowawczych aerografu używam (jak już wspominałem) do pre-shadingu, zaś podstawową warstwę kładę „z puszki”.
Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie i przybliżyć nieco temat podkładu :)
Ostatnio edytowano sobota, 29 czerwca 2013, 21:41 przez bonk, łącznie edytowano 1 raz
"Men die. Empires crumble. Only the power of dragons is eternal."
Obrazek
<<

Ice-T

Avatar użytkownika

Posty: 4622

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 10:10

Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post sobota, 29 czerwca 2013, 08:27

Re: Podkłady

Jesli chcecie malowac profesjonalnie swoje ludki to czarny podklad jako baza dokladnie a potem zenital bialym albo bleched bone pod katem 50-60° areografem.

Jesli ktos maluje hurtowo np czolgi marinsy i ine doperele to polecam opatentowac sobie kolorowy lakier i od niego rozjasniac przyciemniac. Efekt koncowy nie bedzie sie niczym roznil a zaoszczedzicie czasu.

Sam bialy podklad odradzam bo pozniej ludzie maja spory problem z black lineingiem i poszczegolne elementy nie wygladaja naturalnie. No i metaliki na bialym wychodza tragicznie.
<<

MichelBlade

Avatar użytkownika

Posty: 391

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 12:15

Frakcja: Khador

Post sobota, 29 czerwca 2013, 09:42

Re: Podkłady

<<

Crane

Avatar użytkownika

Posty: 140

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2013, 13:16

Lokalizacja: Częstochowa

Frakcja: Retribution of Scyrah

Post sobota, 29 czerwca 2013, 10:26

Re: Podkłady

Ja podejrzałem taki półprofesjonalny sposób robienia podkładu czarno-białego, biały podkład (ja używam w sprayu) na to porządnie czarnego washa i potem drybrysh białym w miejscach gdzie ma być jaśniej.
<<

Śliski

Avatar użytkownika

Posty: 2502

Dołączył(a): niedziela, 26 maja 2013, 23:29

Lokalizacja: Kraków

Frakcja: Legion of Everblight

Post sobota, 29 czerwca 2013, 12:12

Re: Podkłady

Zgodzę się częściowo z Ice-T, sam lubię jasne podkłady, ale zawsze kładę czarny pod metaliki.
<<

lunatyk

Avatar użytkownika

Posty: 740

Dołączył(a): wtorek, 19 lutego 2013, 11:44

Lokalizacja: Dębica/ Warszawa

Frakcja: Trollbloods

Post sobota, 29 czerwca 2013, 12:40

Re: Podkłady

Ja stosuję podkład w tej kolejności:
- (po oczyszczeniu modelu rzecz jasna) czarny podkład w sprayu- używam taniego sprayu z Obi, Fly Color. Testowałem już różne, Citadele, nie Citadele i na prawdę- nie warto przepłacać. Ten którego używam kosztuje około 17 zł za 400 ml, kryje bardzo dobrze i szybko wysycha. Nada się właściwie każdy czarny akrylowy spray.
- Poprawka czarnego z aerografu- zwykły Chaos Black, spray nie zawsze sięgnie tam gdzie powinien, szczeliny powinny być idealnie czarne. Do tego lekka mgiełka z aero zostawia powierzchnię matową. Można zrobić czarny podkład w całości z aero, jednak do tego potrzebna jest odpowiednia farba, której nie posiadam. Spray lepiej trzyma się powierzchni.
- Szary z aero. Ładnie zaznacza detale. Powierzchnia bardziej przyjazna dla jasnych, żywych kolorów.
- Biały z aero. Delikatnie z góry bądź pod kątem żeby oddać padające światło.

Przy na prawdę dużych modelach stosuję preshading w kolejności Czarny spray> Czarny Aero> Ciemnoszary> Jasnoszary> Biały. Trochę z tym zabawy, ale bardzo ułatwia dalszą pracę np. nad Colossalami ;)

Białego podkładu nie znoszę. Może i jasne kolory wyglądają na nim żywiej, ale cała późniejsza zabawa z black linkingiem skutecznie mnie od tego odrzuca. Do tego biały podkład w sprayu jakoś słabo trzyma się nawet odtłuszczonej powierzchni na figurce.
<<

MichelBlade

Avatar użytkownika

Posty: 391

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 12:15

Frakcja: Khador

Post sobota, 29 czerwca 2013, 17:47

Re: Podkłady

Widać bonk nieźle zaimprezował wczoraj :D
<<

bonk

Avatar użytkownika

Posty: 805

Dołączył(a): czwartek, 11 kwietnia 2013, 22:13

Lokalizacja: Wawa/Lubartów

Frakcja: Legion of Everblight

Post sobota, 29 czerwca 2013, 21:42

Re: Podkłady

Było nie najgorzej, indeed ;) Niemniej o 10 musiałem być w pracy, niedawno wróciłem i czym prędzej napisałem dla Ciebie odpowiedź :) Mam nadzieję, że satysfakcjonującą ;) Chętnie odpowiem na dalsze pytania.
"Men die. Empires crumble. Only the power of dragons is eternal."
Obrazek
<<

MichelBlade

Avatar użytkownika

Posty: 391

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 12:15

Frakcja: Khador

Post sobota, 29 czerwca 2013, 22:11

Re: Podkłady

To lubię! Polać mu! :D
<<

MichelBlade

Avatar użytkownika

Posty: 391

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 12:15

Frakcja: Khador

Post poniedziałek, 8 lipca 2013, 00:24

Re: Podkłady

Szalom!

Postanowiłem trochę poeksperymentować i kupiłem dwa spraye: czarny i biały, obydwa od . Wyczyściłem modele, położyłem po całości czarny podkład, a potem gdy zaschły, dodałem jeszcze białego, z jednego tylko kąta.

Wyszło w miarę, ale martwi mnie mocno jedna rzecz: biała powierzchnia jest dużo bardzie chropowata. Wygląda jakby była pokryta jakimś piaskiem, sztucznym śniegiem, czy coś w tym stylu. .
<<

Krissos

Avatar użytkownika

Posty: 1593

Dołączył(a): środa, 13 marca 2013, 22:11

Lokalizacja: Tri City Best City

Frakcja: Cryx

Post poniedziałek, 8 lipca 2013, 13:20

Re: Podkłady

Ja o podkładach mogę powiedzieć tylko jedno: Valejo poliutyrenowo akrylowy do Aero. Piękna rzecz, kryje idealnie, jest mocny no i aero pryska tyle ile chcemy, gdzie chcemy i jest to baaaaardzo ekonomicznie. Są również w różnych kolorach i możemy nim, w przciwieństwie do tych puszkowych, pryskać styrodurowe/styropianowe makiety bez groźby rozpuszczenia ich ;)

Co do preshadingu, jeszcze nie próbowałem, ale z tego co wiem, jeżeli nałożymy warstwę aero na preshadeowany model to nie zobaczymy zadnego efektu.

Brush 4 hire ma na YT tutorial do malowania cygnarskie Rowdiego gdzie na preshade wylewa wash i wtedy efekt jest najlepszy.
<<

bonk

Avatar użytkownika

Posty: 805

Dołączył(a): czwartek, 11 kwietnia 2013, 22:13

Lokalizacja: Wawa/Lubartów

Frakcja: Legion of Everblight

Post poniedziałek, 8 lipca 2013, 17:41

Re: Podkłady

"Men die. Empires crumble. Only the power of dragons is eternal."
Obrazek
Następna strona

Powrót do Tutoriale i poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości