Post wtorek, 15 grudnia 2015, 16:41

Styczeń - normalny turniej, czy WTB?

Plan na najbliższy turniej w Rzeszowie jest pograć 24, tydzień po turnieju krakowskim. Zastanawiałem się, czy nie zagrać formatu dla zabawy, czyli WTB. Byłaby to odskocznia od normalnych turniejów SR, szczególnie że będzie to tydzień po turnieju Krakowskim. Z drugiej strony nie chciałbym, żeby przez wybór takiego formatu, mocno ucierpiała i tak nie za duża frekwencja. Czy jest ktoś, kto przyszedłby na turniej na 35p/50p a na WTB nie, czy raz na jakiś czas taki format możemy pograć? Wiem, że temat był wałkowany już kiedyś, ale trochę czasu od wtedy minęło i chciałbym wiedzieć jak to teraz wygląda.

Ankieta myślę nie jest potrzebna, jak nie będzie głosów sprzeciwu to gramy WTB, jeśli będą, to zagramy pewnie jak ostatnio 35/50.

Jeśli ktoś nie wie co to jest WTB, to polega to na graniu losowym casterem/warlockiem losowej frakcji, poza własną z kilkoma uściśleniami wypisanymi poniżej:
Once your caster has been chosen, the following rules apply.

The caster becomes a Friendly faction model and gains all the benefits of being a caster of that game system. IE: A Khador army gets Thagrosh the Messiah as its caster, Thagrosh becomes a Focus 7 warcaster, being able to use overboost armor.

A Circle army obtains The Harbinger of Menoth, she will become a fury 10 warlock, and be able to transfer damage to eligible beasts in her battlegroup. Focus and Fury manipulation of the caster will change as part of the army’s parent game system.

Warjack and Warbeast text on the casters card will change as part of the army’s parent game system with the exception of offensive spells or offensive abilities.

Offensive spells or abilities wording remains unchanged on the card.

Abilities and Spell effects on the caster cards that add Focus will remove Fury in a Hordes army.

Abilities and Spell effects on the caster cards that remove Fury will add Focus in a Warmachine army.

Elite Cadre and similar abilities of the warcaster/warlock are lost unless the defined models exist in the army they are playing for.

Thagrosh the Messiah would not spawn a lesser warbeast/warjack when taking 5 damage in an faction that does not contain a lesser warbeast.

There is no such model as a lesser warjack.

Forward Kommander Sorscha’s elite Cadre WinterGuard would not work if she was leading a Cryx army.

Animosity and Abilities that specify caster battlegroup types are removed from their card.

Casters that come with their own caster attachment:

You must choose which one to take. A Cygnar force with a squire, must choose between Deryliss and the Squire if they got Mortenebra.